Dnes je 32. den březosti. Co to znamená?

13.02.2022

Co se píše v odborných knihách o dnešním 32. dni mého těhotenství? Stručně to, že fena (jako já) se nachází přibližně v polovině březosti. Embrya se mění v plody a dosahují dvaceti procent porodní váhy. Že se mění v plody je vlastně to, že už se z nich od nějakého 23. dne se začínají utvářet opravdová štěňátka. Začínají jim růst zoubky, obratle i končetiny a v tuto chvíli dosahují až jedné třetiny konečné hmotnosti. Toto období je vhodné pro ultrazvukové vyšetření. To už jsem absolvovala a psala o tom minule, že? Pokyny a rady pro mé páníčky jsou: "Do 35. dne březosti feny nedělejte v jejím režimu žádné výrazné změny. Fena je totiž velice citlivá a jakékoliv změny by mohly mít vliv na vývoj zárodků. Neměňte proto denní režim, krmení ani pelíšek". Krmení se mi trošku změnilo a to fakt ještě k lepšímu. Postupně dostávám své původní granulky kombinované s granulkami pro štěňátka. Kdyby vás zajímalo jaké to jsou, tak Orijen Puppy Large a složení je fakt super, můžete se podívat zde.

A protože se to blíží, tak ať víte, co nás čeká asi tak 40. den. Tady již můžeme o zárodcích mluvit jako o plodech. Mají vyvinuté všechny životně důležité struktury a jejich velikost se znásobuje. V tomto období může děloha zabírat až 2/3 dutiny břišní a proto musí Jára s Věrkou přizpůsobit četnost a množství krmení. Na to se obzvlášť těším, já bych totiž jedla pořád, kdybych mohla. Jsem totiž retrívr.

Abyste věděli, daří se mi dobře, chodíme na procházky, ale mám zakázáno běhat a vůbec se namáhat. Jára mě střeží jako oko v hlavě. Máme všichni strach o našeho Akouška. Po operaci se rána dobře hojí, minulý čtvrtek se ale objevily moc vážné akutní komplikace a rychle jsme ho vezli do nemocnice. Teď je Akimek s námi zpátky doma, je to bojovník a zase se dokázal postavit na pacičky. Dnes jsme byli na malé procházce všichni společně. Svítilo nám sluníčko a my jsme šťastní, že je Akim s námi doma a on nám dává najevo, jak rád je tady, na světě a ve svém prostředí. Vidím na Věrce i Járovi, jak se snaží být silní a přede mnou a Bettynkou svojí bolest a strach skrývat, ale někdy se jim to úplně nedaří. Myslete prosím nejen na mě, ale pošlete energii i Akouškovi.

A teď z jiného soudku. 

Obzvlášť doporučuji budoucím paničkám a páníčkům mých štěňátek, aby se na jejich příchod do rodiny začali chystat. 

  • V tuto chvíli zejména znalostmi. O výchově mých štěňátek by měli dost vědět a naučit se. 
  • Měli byste vědět, jak se takové štěňátko vychovává, co a kdy je dobré ho naučit a jak ho to naučit, aby to byla pro oba zábava a ne trápení. Příště vám doporučím některé moc dobré knížky. Měli byste např. vědět, jak nás OD MALIČKA socializovat, naučit jezdit v autě, ......
  • My retrívři milujeme aportování, milujeme vodu, ale i toto je třeba v nás podpořit a rozvíjet. 100% doporučuji, abyste si ve svém okolí našli výcvikové středisko (cvičák) a úplně nejlepší je výcik zaměřený speciálně pro retrívry. My totiž potřebujeme něco trochu jiného, než "obyčejní" psi. V takovém specializovaném cvičáku se naučíme nejen poslušnosti (správně chodit u nohy, základní povely, chování mezi ostatními pejsky, ... ), ale také to, co tolik milujeme, aportování, lásce k vodě, vyhledávání v terénu a mnoho dalšího. Dokonce nás tam umí připravit i na zkoušky OVVR - Ověření vrozených vlastností retrívra. A to je úplně báječné a baví to nás i páníčky. A jak my pejsani, tak i páníčkové, tam najdeme nové kamarády. Báječný relax.  Když nás to naučíte, nebudete mít s námi nikde žádný problém, budeme spolu moci jezdit na výlety, na dovolenou, klíďo třeba do hotelu, do kempu, tak jako to máme my s Věrkou a Jardou. Nebudete se stydět za naše chování, naopak BUDETE NA NÁS PYŠNÍ. 
  • Také vás musím varovat, že vás budeme stát DOST a to nejen PENĚZ. Nesmíte na nás šetřit na granulkách, na hračkách, ale především na nás NESMÍTE ŠETŘIT s vaším ČASEM. My budeme plnoprávnými členy rodiny, budeme vás milovat a vaší lásku vám stonásobně vrátíme. Pamatujte, my CHCEME A POTŘEBUJEME BÝT S VÁMI. Ale i ty penízky pro nás budete potřebovat. Platí se za nás v hotelu, v kempu, na cvičáku (to ale není moc). Prosím myslete však také na to, že vedle vás budeme i stárnout. A nám roky přibývají rychleji než vám. A jak budeme stárnout vy i my, budeme čas od času potřebovat pomoc také doktora. Jenže těm lidským za jejich práci velkou část zaplatí vaše pojišťovna. Těm pejskovským to musíte zaplatit vy. I tady může pomoci s náklady např. pojištění veterinárních nákladů, ale hodně zůstane na vás. U nás doma máme vyzkoušené, že máme svoji "vkladní knížku" a na tu se nám spoří minimálně cca 500 Kč. měsíčně. Kéž bychom tyto penízky nepotřebovali. Ale kdyby ano, vy na to budete připraveni a nezatíží vás. A když to potřebovat nebudeme, tak vás vaše úspory potěší. 

Myslete na nás a naší budoucnost i stáří už teď.